MSBS-R bez pozwolenia?

Niedawno dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego zakupione zostały karabinki MSBS-R produkowane przez Fabrykę Broni w Radomiu.  Z informacji prasowych wiemy, że mają one moduł lufy pozwalający na strzelanie tylko amunicją ślepą 5,56 mm x 45.

Fakt ten może mieć ważne konsekwencje prawne, jeśli Fabryka Broni zdecyduje się na sprzedaż MSBS-R na rynku cywilnym. Przyjrzyjmy się dwóm cytatom z ustawy o broni i amunicji:

Art. 7.
3. W rozumieniu ustawy bronią palną alarmową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego substancja razi cel na odległość nie większą niż 1 metr.

Art. 11.
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
11) posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.

Jak widać, MSBS-R spełnia definicję broni palnej alarmowej, a ponieważ jest kalibru 5,56 mm, spełnia również kryterium dostępności bez pozwolenia. Pojawienie się tych karabinków w wolnej sprzedaży zależy zatem tylko od dobrej woli Fabryki Broni w Radomiu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Broń, Informacje, Prawo i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.